See ehostanut on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ehostanut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostanein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostanuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past active participle"
},
"expansion": "ehostanut",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ehostan",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kuollut"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kuollut-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "ehostaa"
}
],
"glosses": [
"past active participle of ehostaa"
],
"id": "en-ehostanut-fi-verb-5TrAzxkb",
"links": [
[
"ehostaa",
"ehostaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "ehostanut"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ehostanut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostanein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostanuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostanuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ehostaneettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ehostaneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ehostaneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past active participle"
},
"expansion": "ehostanut",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ehostan",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kuollut"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kuollut-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish past active participles",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "ehostaa"
}
],
"glosses": [
"past active participle of ehostaa"
],
"links": [
[
"ehostaa",
"ehostaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "ehostanut"
}
Download raw JSONL data for ehostanut meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.